Odtü Most Logo

Rusya'da Bottas Rüzgarı Esti

Rusya'da Bottas Rüzgarı Esti
17
Mayıs

Rusya'da Bottas Rüzgarı Esti

Formula 1’de 2017 sezonunun 4. yarışı için gözler Rusya’nın Sochi şehrindeydi. Formasyon turunda McLaren’ın İspanyol pilotu Fernando Alonso, motorunda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle yolda kaldı ve yolda kalan McLaren’ın kenara çekilmesi için pilotlar bir formasyon turu daha atmak durumunda kaldılar. Yarışa üçüncü sıradan başlayan Mercedes’in Fin pilotu Valtteri Bottas, 2008 Fransa Grand Prix’inden bu yana ilk kez ilk çizgiyi kapatan Ferrari’lerin yanından uçarcasına geçerek ilk virajları lider dönmeyi başardı. Pol pozisyonunun sahibi Sebastian Vettel ve takım arkadaşı Kimi Räikkönen, Bottas’ı takip ederken Lewis Hamilton dördüncü sırada kaldı. Daha ilk tur bitmeden Güvenlik Aracı piste girmek durumunda kaldı. Haas pilotu Romain Grosjean ve Renault pilotu Jolyon Palmer ikinci virajda birbirlerine temas ettiler ve ikisi için de yarış ilk turda sona ermiş oldu. 4. turda yeniden başlayan yarışta ilk dört pilot çoğu zaman birbirlerine atak yapacak kadar yaklaşamayınca gözler pit stoplara çevrildi.

Zarı ilk atan isim lider Bottas oldu. Yarışın neredeyse orta noktasını geçer geçmez pite giren Fin pilottan sonra gelen isim ise iki tur sonra vatandaşı Räikkönen oldu. Räikkönen’den bir tur sonra Hamilton pite girip Fin pilotun gerisinde yarışa dönünce gözler Sebastian Vettel’e çevrildi. İkinci bölümde lastikleri daha taze tutmak isteyen Ferrari, Alman pilotu bir süre daha pistte tutmaya devam etti. Bottas’tan yaklaşık 7 tur sonra pite giren Vettel, Bottas’ın çok da gerisine düşmeden piste dönmeyi başardı. Vettel’in pitinden sonra liderliği devralan ve farkı korumaya çalışan Bottas, Vettel’in pitinden üç tur sonra hata yaptı ve aradaki fark giderek azalmaya başladı. Fark üç saniyelerden bir saniye civarına geldiğinde herkes bir liderlik mücadelesi bekliyordu fakat Vettel, Bottas’la arasındaki farkı bir saniyenin altına çektiğinde yarışın bitmesine iki tur vardı. Tur bindirmelerden de faydalanmayı bilen Valtteri Bottas Formula 1 kariyerindeki ilk galibiyetini elde etti ve Formula 1 tarihinde yarış kazanan 107. isim olarak yerini aldı. Yarış kazanan 5. Fin olan Bottas, aynı zamanda 2013 Avustralya Grand Prix’inden bu yana yarış kazanan ilk Fin oldu. Podyumu ise Ferrari pilotları tamamladı. Vettel, liderin yaklaşık yarım saniye gerisinde ikinci sırayı elde ederken; Räikkönen üçüncü oldu ve bu sezon ilk kez podyuma çıkmış oldu.
Dördüncü yarış sonrasında Sebastian Vettel 86 puanla liderliğini sürdürdü ve Hamilton ile olan puan farkını 13’e çıkardı. Son yarışın galibi Bottas ise takım arkadaşını 10 puan geriden takip ediyor. Bir sonraki yarış 14 Mayıs’ta Barcelona’da.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

1 Yorum

ezgi
ezgi 17 Mayıs 2017 Çarşamba - YANITLA
elinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş... (y)

YORUM YAP