Odtü Most Logo

Red Bull Racing, Yeni Aracı RB14'ü Tanıttı

Red Bull Racing, Yeni Aracı RB14'ü Tanıttı
22
Şubat

Red Bull Racing, Yeni Aracı RB14'ü Tanıttı

Red Bull Racing, bekledikleri gibi geçmeyen 2017 sezonunun ardından galibiyet mücadelesi vermeyi umduğu yeni sezonda kullanacakları RB14'ü tanıtarak yıllardır süregelen son ana kadar araç tanıtımını yapmama alışkanlığını geride bıraktı ve Haas ve Williams takımlarının ardından aracını tanıtan üçüncü ekip oldu.

Araçta gözle görülen en büyük değişiklikler arasında yeni eklenen Halo ve kaldırılan Shark Fin var. Ayrıca aracın yeni siyah ve koyu mavi renkleri de birçok Redbull hayranı tarafından çok beğenildi. Bu yeni renk paketi ile Redbull’un meşhur boğasının rengi değişti ve kare şeklinde kamuflajlar eklendi.Fakat Aston Martin Redbull Racing takımı bu renk paketinin geçici olduğunu belirtti. Redbull’un kamuflajlı görüntüsü ile aracın teknik detaylarını gizlemeye çalıştığı gözüküyor.
Aracın ön kanat ve burnuna baktığımızda burnunun geçen seneki gibi geniş ve boşluklu olduğu görünüyor. Bu şekilde aracın altına hava akışı sağlanmış. Ön kanat RB13’ünkinden teknik olarak farklı gözükmüyor. Aracın burun şeklinde de RB13’e göre çok fazla değişikliğe gitmeyen Redbull süspansiyonlarının bağlantı noktalarını biraz agresifleşerek yukarıya taşımış. RB13’ün geçen seneki bargeboard tasarımında da büyük bir değişikliğe gidilmemiş durumda. RB14’te de benzer bir tasarım görüyoruz. Fakat bargeboardun önüne eklenen ufak dikey parça gözlerden kaçmıyor. RB14’te, aynı daha önce tanıtım yapan araçlarda olduğu gibi (Haas, Williams) 2017 Ferrari tasarımına çok benzer bir sidepod tasarımı görüyoruz. Sidepod’da gözüken farklardan birisi geçen seneye göre biraz daha darlaşması ve yere paralel uçak kanadı gibi kanatçıkların eklenmiş olması. Bu eklentilerin aerodinamik anlamda katkı sağlayacağı düşünülüyor. Shark Fin’in yasaklanması ile beraber motor kapakçığında da değişikliğe giden Redbull motor kapakçığını birden çok parçadan oluşturmuş. Büyük ihtimalle sezon içinde burada güncellemelere gidilecek. Arka kanatta da büyük bir değişiklik gözükmüyor.
Genel olarak Redbull’un geçen senenin ikinci yarısından itibaren devam eden gelişmeyi sürdürdüğü ve üstüne bir şeyler kattığı gözüküyor. Araç her ne kadar aerodinamik açıdan güçlü gözükse de bu sene Redbull’un performansı Renault motorunun performansına ve gücüne elbette bağlı olacak.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Bu etkinliğe daha önce hiç yorum yapılmamış...

YORUM YAP