Odtü Most Logo

MERCEDES, 2018’DE KULLANACAĞI GÜMÜŞ OK’U TANITTI

MERCEDES, 2018’DE KULLANACAĞI GÜMÜŞ OK’U TANITTI
24
Şubat

MERCEDES, 2018’DE KULLANACAĞI GÜMÜŞ OK’U TANITTI

Geçen sezonun takımlar şampiyonu Mercedes, 2018 yılında kullanacağı yeni araçları W09’u bugün düzenledikleri lansman ile tanıttı. 2014 yılında kullanılmaya başlanan 1.6 litrelik V6 turbo-hybrid motorlarından beri 4 senedir hem takımlar hem de pilotlar şampiyonsına ambargo koyan Mercedes, 2018 sezonuna yine iki şampiyonada da en büyük favorilerden biri olarak giriyor.

Dış görünüş olarak geçen seneki araç olan W08’e benzeyen W09 içinde büyük değişiklikler barındıran bir araba. Geçen sene sıcak hava ve Monaco gibi aerodinamik anlamda zorlayıcı pistlerde neredeyse sınıfta kalan Mercedes, bu sene bunu engellemek için bazı değişimlere gitti. Ön ve arka süspansiyonu tamamen yenileyen takım, geçen sene kullanmaya başladığı ve bu sene Ferrari ve Red Bull’da da gördüğümüz sidepot üzerindeki uçak kanatlarına benzeyen parçadan vazgeçmemiş. Yine araçtaki bir başka değişiklik ise bu sene başında pilotları korumak için getirilen halo. Normal bir Formula 1 arabasına göre yere fazla yakın olan Mercedes’te halo diğer arabalara göre normal konumundan yüksek duruyor. W09 ile ilgili dikkat çeken bir başka kısım ise arabanın arka kısmının inanılmaz daraltılmış olması. Sky Sports F1 yorumcusu Ted Kravitz aracın arkası hakkında “Arabanın arkasında yaptıkları iş gerçekten etkileyici. Bu hayatımda gördüğüm en dar arka olabilir.” diye konuştu. Kendileriyle özdeşleşen ve lakapları olan “Gümüş Oklar”’ın çıkış sebebi olan gri renkten bu sene de vazgeçmeyen Mercedes, ana sponsorları Petronas’ın rengi olan turkuazı da yine sidepottan başlayarak arabanın burnuna kadar devam eden çizgilerle eklemiş. Ayrıca daha önce arabalara göre boyanabilen halo ise Mercedes’te siyah renkle karşımıza çıkıyor.
2018’de üst üste beşinci kez takımlar şampiyonluğunu hedefleyen Mercedes’te takım patronu Toto Wolff 2018 sezonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Formula 1, motorsporlarının zirvesi ve her zaman çekişmenin en zorlu olduğu yer. Geçen sene zorlu zamanlara rağmen şampiyonluğu kazandık ve bu seneki aracı geliştirirken de saf hızımızı kaybetmeyecek şekilde bir denge bulmak zorundaydık. W08, 2017’de en çok yarış ve en çok pol pozisyonu kazanan araçtı. Bunu korumamız gerek.” diye konuştu. Geçen sezonu pilotlar şampiyonasını lider bitirerek son 4 yılda 3., toplamda 4. Şampiyonluğuna ulaşan Lewis Hamliton da 2018 aracı hakkında açıklamalarda bulundu. “Geçen seneki araba fantastikti. Toto’nun da söylediği gibi gelişme kaydetmemiz gereken çok fazla yer vardı ve geçen seneki arabanın özelliklerini de kullanarak gelişmeye çalıştık. Dışarıdan aynı gözükseler bile W09 kabuğunun altında geçen seneki araca göre çok fazla değişiklik taşıyor ve geçen seneye göre her alanda daha iyi ve daha hızlı bir arabamız var.”
Geçen seneki pilot iklisi olan Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas ikilisi ile bu sene de yarışmaya devam edecek Mercedes, yedek pilotluğa da iki senedir gridde şans bulan fakat bu sene kendine bir koltuk bulamayan Pascal Wehrlein ve genç George Russell’ı getirdi.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Bu etkinliğe daha önce hiç yorum yapılmamış...

YORUM YAP