Odtü Most Logo

MCLAREN 2018 FORMULA 1 ARACI MCL33’Ü TANITTI

MCLAREN 2018 FORMULA 1 ARACI MCL33’Ü TANITTI
24
Şubat

MCLAREN 2018 FORMULA 1 ARACI MCL33’Ü TANITTI

McLaren 2018 Formula 1 sezonunda mücadele edeceği Formula 1 aracı MCL33’ü 23 Şubat’ta yaptığı lansman ile resmen tanıttı.

Takım son 3 yılda üst üste gelen başarısızlıkların ve dayanıklılık problemlerinin ardından geçtiğimiz sezon sonu Honda ile yollarını ayırma kararı alıp önümüzdeki sezondan itibaren Renault motoru ile yarışacağını resmen duyurmuştu. MCL33 bu açıdan da takım tarihinde bir ilki temsil ediyor. Şayet MCL33 McLaren’in tarihindeki ilk Renault motorlu araç olma ünvanını da taşıyor.


Geçtiğimiz yıl MCL32’de turuncu renge geri dönen takım bu yıl da taraftarlarının çağrısına kulak vererek papaya turuncusu livery ile yarışmaya karar vermiş. Ayrıca takımdan daha önce görmediğimiz bir şekilde ön ve arka kanatta mavi renge de yer verilmiş.
Araçta kuralların gerektirdiği üzere geleneksel motor kapağı düzenine geri dönülürken, kokpit koruma sistemi halo’ya da yer verilmiş. Takım halo’yu siyah renkte kullanmayı tercih etmiş.


Araç genel olarak selefi MCL32 evrimi olarak dururken takım geçen yıldan eksik gördüğü yerlere ufak eklemeler yapmayı da ihmal etmemiş. Aracın dış görünüşünü bir kenara bırakırsak en büyük değişimin ise motor kapağının altında gerçekleştiğini tahmin etmek zor değil. Zira önümüzdeki sezon Renault motoru ile yarışacak olan takım aracın tasarım felsefesini de Renault motoruna uygun hale getirmek için aracın arkasını yeniden tasarlamak ve radyatörlerin yerini de değiştirmek durumunda kalmış.


Aracın bir diğer dikkat çeken yönü ise motor kapağı kısmındaki çıplaklık. Şu anlık aracın motor kapağı çevresinde herhangi bir reklam bulunmuyor. Daha henüz araç tanıtım aşamasında olduğumuzu ve takımların testlerden sonra da sponsorluk anlaşması duyurabileceğini düşünürsek sezon başlamadan bu alana yeni sponsorlar eklendiğini de görebiliriz.


Son 3 yılın hayal kırıklığını atlatmaya çalışan takım, gelecek yıldan oldukça umutlu görünüyor. Şayet Eric Boullier’e göre sadece Honda motoru yerine Renault motoru takmak bile takıma 1 saniye katmış. Takım ana hedef olarak da üst sıra mücadelesine geri dönebilmeyi hedefliyor.
Takım yeni sezonda da Fernando Alonso ve Stoffel Vandoorne ikilisi ile yarışmaya devam edecek.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Bu etkinliğe daha önce hiç yorum yapılmamış...

YORUM YAP