Odtü Most Logo

Macaristan'da Taktik Mücadelesini Ferrari Kazandı

Macaristan'da Taktik Mücadelesini Ferrari Kazandı
30
Temmuz

Macaristan'da Taktik Mücadelesini Ferrari Kazandı

Formula 1'de sezonun on birinci ayağını Ferrari'nin Alman pilotu Sebastian Vettel kazandı ve yaz arasına puan farkını açarak girmeyi başardı.

Yarışa iyi başlayan dört kez dünya şampiyonu direksiyonunda sıkıntı yaşayana kadar liderliğini rahat bir şekilde sürdürmeyi başardı. Direksiyonunun sola çekmeye başlamasından sonra önce takım arkadaşı Kimi Räikkönen'in, sonrasında Mercedes pilotları Bottas ve Hamilton'un yaklaşmasına engel olamadı. Macaristan'daki Hungaroring'in geçiş açısından zor bir pist olmasının da etkisiyle Vettel, bu sezonki dördüncü, toplamda 46. galibiyetini elde etti.

Ferrari'nin Fin pilotu Kimi Räikkönen, ikinci sırada başladığı yarışta ilk başlarda takım arkadaşına yetişmekte zorlansa da Vettel'in direksiyonda yaşadığı sıkıntılarla Vettel'e yaklaştı. Fin pilot, takım arkadaşından daha hızlı olduğunu düşünse de ne geçiş için hamle yaptı, ne de takım stratejiyle öne geçirdi. Yarışın orta noktasından sonra Mercedes pilotlarından gelen baskıyla başa çıkan Ferrari'nin son dünya şampiyonu, Ferrari'ye Monaco'dan sonra sezonunun ikinci dublesini getirdi.

Mercedes'in Fin pilotu Valtteri Bottas, üçüncü sırada başladığı yarışta özellikle ilk bölümde Ferrari'lere yaklaşmayı başaramadı. Vettel'in yaşadığı sorunla, önceki turlarda teması kaybettiği iki kırmızı otomobilin arkasına gelen Bottas, bir süre sonra takım arkadaşı Hamilton'a yol verdi. Bu bölümden sonra öndeki üçlüyle teması kaybeden, hatta tur bindirmelerle beraber arkasındaki Verstappen'in yaklaşmasını engelleyemeyen Bottas, son turun son virajında yerini verdiği takım arkadaşından yerini geri aldı ve yarışı podyumda tamamladı.

Mercedes'in diğer pilotu Lewis Hamilton, startta Red Bull pilotlarına geçilmekten kurtulamadı. İkinci virajda Red Bull pilotu Ricciardo'nun yarış dışı kalmasıyla Verstappen'i kovalamaya başlayan Hamilton, pitlere kadar geçmeyi başaramadı. Verstappen'in pit-stopta 10 saniyelik cezasını çekmesiyle Verstappen'in önünde kalan Hamilton, önündeki üçlüye yaklaşmayı başardı. Takımdan takım arkadaşıyla yer değiştirmeyi isteyen Hamilton, istediğini aldı. Ferrarileri geçemezse yerini geri vereceğini belirten İngiliz pilot, Ferrari'leri takibe başladı. Mercedes'in ona belirttiği süreyi uzatmasına rağmen geçiş yapmayı başaramayan Hamilton, son turda takibi bıraktı. Tur bindirdiği pilotların geçmesine izin veren Hamilton, son turun son virajında takım arkadaşına kapıyı açtı ve yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Red Bull'un Hollandalı pilotu Max Verstappen, yarışa iyi başlasa da ikinci virajda takım arkadaşı Daniel Ricciardo'ya çarpmaktan kurtulamadı. Kazaya sebebiyet verdiği için 10 saniye cezası alan Verstappen, bu cezayı çekeceği pitlere kadar öndekileri takip etmeye çalıştı. Arkasında üç kez dünya şampiyonu Hamilton'u tutmayı başarsa da ön grupla farkın açılmasına engel olamadı. Ön grupta pite en son giren Verstappen, yarışın sonlarına doğru önündekilere yaklaşmaya başlasa da bu yeterli olmadı ve beşinci sırada yarışı noktaladı.

Bir gün öncesinde doğum gününü kutlayan McLaren'in İspanyol pilotu Fernando Alonso, McLaren-Honda'nın nispeten güçlü olabileceği az yerlerden biri olan Macaristan'da güçlü bir yarış ortaya koydu. Özellikle İlk turda Ricciardo'nun kazasından dolayı giren Güvenilk Aracı'nın çıkmasıyla önündeki vatandaşı Sainz'ı uzun bir süre kovalayan çifte dünya şampiyonu, Sainz'ı geçtikten sonra arkasındakilere karşı yerini koruma mücadelesine girdi. Arkasında biriken pilot sayısı ve araçlar arası mesafelerle "Trulli Treni"ni hatırlatan Alonso, puana şiddetle ihtiyaç duyan Mclaren-Honda kampına istediğini verdi ve son turda attığı yarışın en hızlı turuyla takımına altıncılığı kazandırdı.

Toro Rosso'nun İspanyol pilotu Carlos Sainz Jr. startta kazandığı altıncılığı uzun bir süre Fernando Alonso'ya karşı korumak zorunda kalsa da en sonunda yerini kaybetti ve genel olarak önündeki ve arkasındakilerle olan açık farkların etkisiyle fazla ortalıkta gözükmedi. Yarışı yedinci sırada bitiren Sainz, İtalyan takım adına orta grup mücadelesinde önemli puanlar topladı.

Sainz'ın arkasında Force India pilotları Sergio Perez ve Esteban Ocon yer alırken günün son puanını McLaren'in çaylak pilotu Stoffel Vandoorne aldı. Vandoorne böylece bu sezonki ilk puanını elde etti.

Formula 1'de sezonun on birinci yarışı geride kalırken Sebastian Vettel, 202 puanla şampiyonadaki liderliğini sürdürdü. Lewis Hamilton, İngiltere'de 1 puana düşen farkın 14'ya çıkmasına engel olamadı ve 188 puanla takibini sürdürüyor. Valtteri Bottas, 169 puanla şampiyonluk mücadelesini takip etmeye devam ediyor. Takımlar şampiyonasında ise Mercedes 357 puanla liderliğini sürdürüyor. Bu yarıştan alınabilecek maksimum puan olan 43 puanı alan Ferrari ise 318 puanla ikinciliğini korudu. Dört haftalık yaz arasına giren Formula 1'de sezon 27 Ağustos'taki Belçika Grand Prix'i ile devam edecek.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Bu etkinliğe daha önce hiç yorum yapılmamış...

YORUM YAP