Odtü Most Logo

​FERARRİ 2018 FORMULA 1 ARACI SF71-H’Yİ TANITTI

​FERARRİ 2018 FORMULA 1 ARACI SF71-H’Yİ TANITTI
23
Şubat

​FERARRİ 2018 FORMULA 1 ARACI SF71-H’Yİ TANITTI

Scuderia Ferrari bugün internet üzerinden yaptığı canlı yayın ile yeni sezonda mücadele edeceği F1 aracı SF71-H’yi resmen tanıttı. 2017 Formula 1 Sezonu’nda iki şampiyonada da şampiyonluğu rakibi Mercedes’e kaptıran ve yılı hayal kırıklığıyla tamamlayan takım, 2018 F1 sezonuna yine iki şampiyonada da şampiyonluk hedefiyle giriyor. Ferrari’nin Mattia Binotto önderliğinde tasarlanan ikinci F1 aracı olan SF71-H, selefi SF70-H’in evrimsel versiyonu olarak tasarlanmış olsa da birçok yenilik ve farklılık da barındırıyor.

Öncelikle 2009’dan beri Ferrari’nin en büyük sponsorlarından biri olan Santander ile geçtiğimiz yıl sonunda yolların da ayrılması ile birlikte bazı kesimler tarafından yeni aracın daha az beyaz renk içereceği konuşuluyordu ve konuşulanlar doğru çıkmış görünüyor. Takım yeni aracında büyük oranda kırmızı renge ağırlık vermiş ve kırmızının tonunda da değişikliğe gidilmiş. Genel anlamda daha koyu ve daha kırmızı bir Ferrari gördük diyebiliriz. Bunun dışında, burundan başlayarak şasi tabanı boyunca aracın arka tarafına kadar giden şerit şeklinde gri renge de yer verilmiş.


Araçtaki temel yeniliklere gelirsek karşımıza geleneksel ama bir o kadar da yenilikçi bir araç çıkıyor. Takım SF70-H’in iyi olan özeliklerini yeni araçta da tutarken birçok alanda ufak dokunuşlar yapmayı da unutmamış. Öncelikle yeni aracın selefi SF70-H daha uzun bir dingil açıklığına sahip. Böylelikle Silverstone ve Suzuka gibi pistlerde Mercedes’e karşı olan dezavantajın azaltılması amaçlanmış. Geçtiğimiz yıl öncülüğünü ettiği sidepod tasarımını tutan takım, tasarımını daha da ileriye taşımış. Yeni araçta geçtiğimiz yıla oranla büyük oranda daralmış bir sidepod girişi çıkıyor karşımıza ve sidepod etrafındaki bargeboard kanatçıkları da revize edilmiş ve sidepod kenarına eklenmiş kanatçık parçalarıyla aracın arkasına giden havanın hızlandırılması amaçlan gözüküyor. Hava girişinde ise Mercedes tarzı geniş bir hava girişi yapısı benimsenmiş. Aracın en çok dikkat çeken noktaları ise halo’ya eklenen kanatçık ve aynaların arkasındaki kanatçık diyebiliriz. Daha önce Haas ve Toro Rosso’da da gördüğümüz üzere halo’nun üzerine kanatçık ekleyen Ferrari, daha önce hiç görmediğimiz bir tasarımla aynalara eklediği kanatçık ile de halo etrafındaki hava akımını düzenlemeye çalışıyor gibi görünüyor. Aracın ön tarafında ise parmak burun yapısı korunurken burun etrafında McLaren MCL-32’de gördüğümüz tarzı yarıklar bulunuyor. Takım ayrıca Mercedes’in aksine süspansiyon kollarını olabildiğince aşağıda tutarak sidepodlara giden havanın temiz tutulmasını sağlamayı felsefesini yeni aracında da sürdürmüş. Aracın arka kısmına geldiğimizde ise daha da daralan sidepodlar ile de birlikte oldukça daralmış bir arka taraf bizi karşılıyor diyebiliriz. Takım aracın arkasını daha da daraltmayı başarmış ve SF70-H’de olduğu gibi motor kapağının bitiminde geçen yıla göre daha alçak bir seviyede duran T-winge de yer verilmiş. Takım ayrıca yeni aracında da Red Bull’un öncülüğünü ettiği yüksek rake oranı ile yarışma yolundan gitmeyi tercih etmiş.


Güç ünitesi kısmında ise takımın teknik direktörü Mattia Binotto başardıklarından emin “Güçlü olduğumuz tüm tarafları korumaya çalıştık ve aracın -geçen yıl sorun yaşadığımız- yüksek hızlı pistlerde mükemmel şekilde performans göstermesini sağlayacak cesurca tasarım fikirler geliştirdik. Agresif bir konsepte sahibiz. Geçen yıl zaten mükemmel performansa sahip olan bir aracımız vardı ve şimdi daha fazla performans alabilmek için başka alanlara odaklanmaya çalıştık. Çok hızlı fakat dayanıklı bir araca sahip olacağız.”
İtalyan takımın patronu Maurizio Arrivabene ise “Bugün otomotiv dünyası için özel bir gün. Ne zaman yeni bir Ferrari tanıtılsa özel duygular yaşanır. Duygularım hakkında konuşmayacağım, takımımızda çalışan ve bu aracı oluşturan insanlardan bahsetmek istiyorum. Bu yıl yaşadığımız sorunlara odaklanacağız ve tabii ki güçlü olduğumuz alanları daha güçlü yapma için çalışacağız. Elbette zorluklar olacağını kabul ediyoruz, fakat sadece yarış yarış düşüneceğiz. Bu son yıllarda kullandığımızla aynı yaklaşım.” sözleriyle duygularını ve yeni sezondan beklentilerini dile getirdi.


İtalyan takım 2018 sezonunda da Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen ikilisi ile yarışmaya devam ederken takımın yedek pilotu ise yine Antonio Giovinazzi olacak.
Yeni araçta yapılan ufak evrimsel dokunuşlar, takımı 2008’den beri beklediği şampiyonluğa taşıyabilecek mi sorusunun cevabı için kasım ayını beklememiz gerekecek ancak neyse ki aracın pist üstünde nasıl olduğunu görebilmemiz için o kadar da beklememiz gerekmiyor. Şayet önümüzdeki hafta sezon öncesi testleri başlıyor ve Formula 1 dünyası yavaş yavaş tatil havasından iş havasına doğru ilerliyor.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

1 Yorum

IDeals
IDeals16 Nisan 2018 Pazartesi - YANITLA
Korku veren! Teşekkürler! Harikasın. Datarooms

YORUM YAP