Odtü Most Logo

Bakü Caddelerinde Ortalık Karıştı, Ricciardo Kazandı

Bakü Caddelerinde Ortalık Karıştı, Ricciardo Kazandı
25
Haziran

Bakü Caddelerinde Ortalık Karıştı, Ricciardo Kazandı

Formula 1’de sezonun sekizinci yarışı Azerbaycan Grand Prix’inde yaşanan bolca olayın ardından Red Bull’un Avustralyalı pilotu Daniel Ricciardo ayakta kalan isim oldu ve kazandı.
Üç kez Güvenlik Aracı’nın girdiği, bir kez de kırmızı bayrakla durdurulan yarışta Red Bull’un Avustralyalı pilotu Daniel Ricciardo, onuncu sırada başladığı yarışta stratejisi ve öndeki olayların etkisiyle 2016 Malezya Grand Prix’inden bu yana ilk galibiyetini aldı. Mercedes’ten Valtteri Bottas, ilk turda yaşadığı temastan sonra bir tur geriye düşse de geri gelmeyi başardı ve son metrelerde ikinciliği elde ederken, Williams’ın çaylak pilotu Lance Stroll üçüncü olarak kariyerinde ilk kez podyuma çıktı. Hamilton’un sorun yaşaması, Vettel’in ceza alması, Force India’ların birbiriyle çarpışması ve bundan Räikkönen’in de
etkilenmesiyle bir anda ikinciliğe yükseldikten sonra yerini koruyabilecek gibi gözükse de Bottas’ın 0.1 saniye gerisinde yarışı tamamladı. Kanadalı pilot ayrıca çaylak sezonunda en genç podyuma ulaşan pilot rekorunu 18 yaş, 239 gün ile ele geçirdi.
Podyumun gerisinde ise şampiyonluk mücadelesi veren iki isim yer aldı: Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton. İkinci Güvenlik Aracı periyodu biterken yaşadıkları temaslar büyük tartışmalara sebep oldu. Vettel bu olaylardan dolayı 10 saniye dur-kalk cezası aldı. Ceza açıklanmadan birkaç tur önce ise Hamilton’un kafa koruması yerinden çıkmaya başladı ve yarış yönetimi tarafından değiştirmesi için pite çağrıldı. İki pilotun iki tur arayla pite girmesinden sonra, Hamilton’dan geç giren ve yarış boyu onu takip eden Vettel, Hamilton’un önünde yarışa döndü ve yarış sonuna kadar yerini korumayı başardı.
Bu hafta sonuna umutlu gelen Force India’da Esteban Ocon, takım arkadaşıyla yaşadığı temastan dolayı zaman kaybetti ve yarışı altıncı sırada tamamladı. Yarıştaki olayların etkisiyle yarışı bir ara üçüncü sırada götüren Haas’ın Danimarkalı pilotu ancak yedinci sırada bitirirken onu ilk virajda spin atıp son sıraya düşen Toro Rosso’dan Carlos Sainz takip etti.
Dokuzuncu sıranın sahibi ise tarihinin en kötü sezonunu geçiren Mclaren-Honda’nın İspanyol pilotu Fernando Alonso oldu. Yarışa, aldığı 45 sıra grid cezası ile birlikte 19. sıradan başlayan çifte dünya şampiyonu, hafta sonu öncesinde verdiği demeçlerde belirttiği gibi olaylardan uzak kalmayı başardı. Ortalığın karıştığı bölümlerde daha önlerde yer alan Alonso, aracının yeterli hıza sahip olamaması ile birlikte gerilere düşmekten kurtulamadı. Yarışta puan alan son isim ise Sauber’den Pascal Wehrlein oldu.
Yarışın ilk bölümlerinde Lewis Hamilton, pol pozisyonundan kalkmasını iyi değerlendirdi ve liderliğini korudu. Yanında yarışa başlayan takım arkadaşı Bottas ise daha ikinci virajda Kimi Räikkönen ile temas yaşadı. Sağ ön lastiğini patlatan Fin pilot pite girdi ve lastikleri ile birlikte ön kanadını değiştirdi ve son sıraya geriledi. Önde bu ikili temas yaşayınca Sebastian Vettel ikinciliğe yükseldi ve lider Hamilton’u takibe başladı.
İlk on turun ardından giren Güvenlik Aracı, pite geri dönüp yarış yeniden başlayacakken lider Lewis Hamilton, arkasındaki Vettel’i Sergio Perez’le mücadele etmesini, böylece kendisini kovalamasını zorlaştıracak şekilde konvoyu ilerletti. Çok geçmeden ikinci kez Güvenlik aracı piste girmek durumunda kaldı. Hamilton, Güvenlik Aracı’nın ilerlemesinin ardından konvoyu ilerletirken Vettel bu sefer gafil avlanmamak için Hamilton’a iyice yaklaştı. Son sektöre gelirken bir an Hamilton’un yavaşlamasını fark edemeyen Vettel, Hamilton’a arkadan temas etti. Kendisine fren testi yapıldığını düşünen Ferrari’nin Alman pilotu, lider Hamilton’un yanına kadar geldi ve bir anda lastik lastiğe yeniden çarpıştılar. Bu olay komiserlerce incelenirken Hamilton’un kafa koruması yerinden çıkmaya
başladı. Hamilton bir süre düzlüklerde eliyle tutmaya çalışsa da yarış yönetimi İngiliz pilotun pite gelip sorunun çözülmesini istedi. Kafa korumasını değiştirip yoluna devam eden Hamilton, Vettel’in 10 saniye dur-kalk cezası almasıyla yeniden Alman pilotun önüne geçebilecek fırsatı ele geçirdi fakat Vettel, pitten Hamilton’un önünde çıktı.
Bu olaylar sonunda, beşinci turda pite girip önünü açmaya çalışan Ricciardo birinci, Stroll ikinci, Magnussen üçüncü sıraya yükseldi. Magnussen öndekilerin temposuna ayak uyduramayıp gerilere düşerken, gerilerden ise Bottas’ın yükselişi başladı. Son on tura girildiğinde üst üste en hızlı turları atan Fin pilot Stroll’ü yakalamayı başardı. Son düzlüğe Stroll’ün arkasında giren Bottas, giderek yaklaştı ve finişe gelmeden hemen önce geçmeyi başardı.
Azerbaycan Grand Prix’i sonrasında pilotlar şampiyonasında Sebastian Vettel, 153 puanla liderliğini sürdürdü. Lewis Hamilton ise 14 puan gerisinden takibi sürdürüyor. Takımlar şampiyonasında Mercedes 250 puanla 236 puana ulaşan Ferrari’nin zirvede
yer almaya devam ediyor. Bir sonraki yarış 9 Temmuz’da Avusturya’da.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Bu etkinliğe daha önce hiç yorum yapılmamış...

YORUM YAP